Ezen a héten a Tesla meghosszabbított töltőkábeléről, egy frissen munkába állt csendes, tiszta, elektromos söprőgépről szól az összefoglaló. Friss hír, hogy a BMW akkumulátorról hidrogénre vált: a regensburgi üzemében lecseréli a már meglévő elektromos targoncáit hidrogén-hajtásúakra. A Porsche pedig belassul, de legalábbis visszavesz az elektromos átállás tempójából.
Zöld mobilitás
Csendes, és közúti közlekedésre is alkalmas elektromos krosszmotort mutatott be a Husquarna, Spanyolországban pedig elektromos töltőállomássá alakítottak egy Shell kutat. De került kevésbé hasznos, ellenben roppant szórakoztató elektromos eszköz is a heti összefoglalóba, ez pedig az elektromos szörfdeszka, amivel még állóvízen is nagyot lehet szórakozni.
Mókás, elektromos napelemes robogótól az elektromos repülőn, megfizethető villanyhajón át a lassan fizetős szolgáltatásként is igénybe vehető robotaxiig tart a heti zöldmobilitási merítés.
Ezen a héten brit tudósok kiderítették, hogy az akkumulátoros, hibrid mozdonyokkal olcsóbban fenntartható a vasúti közlekedés, mint sima dízelekkel, kaptunk képeket egy csinos, oldalkocsis villanybicikliről és a Royal Enfield motorgyár új, elektromos modellcsaládjának első példányairól is. Végül a világ leggyorsabb, Tesla alapra épülő rendőrautója is befutott, ami a Los Angeles-i rendőrségen fog nulláról százra két másodperc alatt gyorsulni.
Kerékpárhangsúlyos lett a legfrissebb heti gyűjtés, van benne rendőr elektromos biciklitől a tohonya golfozók mozgásra csábítására alkalmas golf-tricikliig minden. Rossz hírt kapnak a fővárosba ingázó zöld rendszámos autók tulajai, ugyanis a főpolgármester azt tervezi, hogy megvonja tőlük az ingyenes parkolást. Végül egy startup ismét megálmodta, hogy milyen jó lenne egy szabvány a cserélhető akkumulátoroknak.
Louisville az első város, ami a teljes kukásautóflottáját - az igazsághoz hozzátartozik, hogy ez mindössze négy darabot jelent - elektromosra állította át. A Mercedes-Benz elektromos tartálykocsit mutatott be, amit hetente kell csak tölteni, és zöld üzemanyagot szállít az Airbus új helikoptereibe. Végül pedig a környezetkímélő, csendes, zöld harckocsi is itt van a láthatáron, amit a Hyundai Rotem álmodott meg, és 2040 körül lehet belőle valóság.
Elektromos fűnyírótól a hidrogénes bányagépig tart a heti merítés munkagép blokkja, majd érkezik két érdekesség a válságzónából. Az egyik egy napelemes ivóvíz- és elektromosenergia-előállító sziget katasztrófa sújtotta területekre, a másik pedig a híres Kalasnyikov márka elektromos, harci motorkerékpárja.
Elektromos reptéri tűzoltóautóval - amiben biztos, ami biztos, egy óriási dízelmotor is van - és óriási vezetékről táplált bányagéppel lett gazdagabb a világ elektromos munkagépkínálata. De a Tesla is odatette magát két új, egy kisebb és egy nagyobb önvezető járművel. Ezek mellett egy kisebb horderejű, de praktikus újdonság is belefért a heti válogatásba: a napelemes platóborítás, ami akár az elektromos pickup akkumulátorának töltésére is alkalmas.
A hat megawattos übergyors töltőtől a drónos ételkiszállításon és át a napelemes villanybringák töltésére alkalmas állomáson át a kínai elektromos autók elleni védővám elkaszálására tett német kísérletig egész színes a múltheti zöld hírfelhozatal.
Dízel, hidrogén, vagy elektromos üzemű is lehet a Komatsu most bemutatott bányadömpere, sőt: át lehet állítani a korábbitól eltérő üzemanyagra, ha szükséges. Új, elképesztő teljesítménnyel tölthető akkumulátort dobtak piacra, amely már jövőre megjelenhet a szériaautókban. Végül egy elektromos, de biztos, ami biztos alapon hatótávnövelő benzinmotorral is ellátott lakóautóról, és egy új kaliforniai törvényről is lesz szó, amely az elektromos autókat érinti.
Ezen a héten elektromos autómentőről, és jövőre szériaérett repülő autóról kaptunk híreket, de kiderült az is, hogy 2025-től Hágában tilos lesz reklámozni a belsőégésű motorral hajtott autókat. Csecsenföldről is jött egy hír: a nagyjából egy hónapja beharangozott, állítólag Elon Musk ajándékaként az országba került Cybertruck-ot távolról használhatatlanná tették.
A Renault jó érzékkel nyúl vissza a régi, legendás modelljeihez. Legutóbb az R17-ből faragott egy modern változatot, ami sajnos csak tanulmány formában létezik. Amerikában már a kikötői daruk elektromosítása is elkezdődött, Európában pedig rekordot döntött egy elektromos szárnyashajó, amely a Balti tengeren kelt át. Végül egy szomorú hír, a Stellantis torinói gyárában egy időre leálltak az elektromos Fiat 500 gyártásával, mert az nem fogy a várakozásoknak megfelelően.
Elektromos, távirányítható víz alatti buldózer a Komatsutól, bűzlő Teslák, a 2030-as villamosításból kitolató Volvo és egy új repülő autó.
Alig jelentették be egy hete a kínai elektromos autókat sújtó kanadai védővámot, a Tesla máris azon ügyködik, hogy neki ne kelljen ennyit fizetnie. Közben a kínai Sany cég Európában is bemutatta teljesen elektromos kotrógépét, Amerikában pedig megkezdték egy elektromos ekranoplán tesztelését, amivel a partmenti városok közötti közlekedést tennék gyorsabbá és olcsóbbá.
Brutális, az olcsó kínai elektromos autók ellen hozott kanadai védővámtól az ausztrál bányagép elektromosító vállalkozás nagyszabású tervein át, a világ egyik legötletesebb villanybicikli át- és visszaalakító készletéig tartanak az e heti legérdekesebb zöld hírek.
Ezen a héten elektromos hajtásúvá átalakított benzinzabáló szörnyről és géppuskával felturbózott Tesla Cybertruckról találtunk híreket. Emellett önjáró, hamburgert házhoz szállító robot bevásárlókocsikról és egy platóra biggyeszthető, elektromos mobilkonyháról is lesz szó.
Ezen a héten kiderült, hogy a PHEV-ek elvesztett zöld rendszámát meddig és mennyiért kell lecserélni sima fehérre. Megtudtuk, hogy a Nissan GT-R elektromos-hajtású vadállatként éledhet újjá, és júliusban először történt meg a kínai autópiacon, hogy villanyautóból és konnektoros hibridekből több fogyott, mint hagyományos, belsőégésű motoros kocsiból.
A heti összefoglalóból kiderül, hogy nemcsak télen, hidegben, hanem nyáron, a forróságban is csökkenhet az elektromos autók hatótávja. Bemutatjuk a kiegészítőt, aminek gyártóját épp most pereli a Tesla, majd jön a világ talán legnagyobb kerekű, sorozatgyártott villanybringája.
Pillekönnyű villanybicikli és négytengelyes, elektromos betonkeverő is jutott a heti összefoglalóba, de lesz szó egy vadonatúj, futárhelyettesítő önjáró dobozról és egy önveszélyes trükkről is, amivel a Teslák töltési sebességét lehet növelni a kánikulában.
Sokáig úgy tűnt, hogy a Ferrari kitart a belsőégésű motorral felszerelt sportautók mellett, de már úton van a márka első villanysportkocsija. A Tesla végre talált megoldást a Cybertruck gumiabroncsot kidörzsölő, veszélyes dísztárcsájának pótlására. Angliában új, elektromos légitaxi prototípust mutattak be, a Városligetben megtette első nyilvános köreit a Ganz új, elektromos midibusza.
A mögöttünk hagyott héten mutatták be a Ford Capri elektromos változatát, és megtudtuk, hogy hónapokat késik a Tesla kormány és pedál nélküli Robotaxija. Közben egy másik taxi, ami repül és hidrogénhajtású, már túl van egy több száz kilométeres tesztrepülésen, egy amerikai szigeten pedig bekeményítettek és 25 km/órás sebességkorlátozást vezettek be, hogy elejét vegyék az elektromos kerékpáros baleseteknek.
Hidrogénhajtású óriási munkagép a Liebherr-től, apró, de annál hatékonyabb elektromos bicikli a DJI-tól. Ezek mellett még egy furcsa gyári frissítésről lesz szó ezen a héten, amelyben a Tesla cseréli ki ingyen a korábban megvásárolt Cybertruck-ok motorját.
Az Extreme E sorozat átvált akkumulátoros elektromos versenyautókról hidrogénüzeműekre. Lassan döcög a hazai elektromosautó vásárlási támogatás, ami most cégeknek szól, és a keret fele még mindig rendelkezésre áll. Problémás elektromos Porschék, amelyeket visszahív a gyártó, mert fékbajaik lehetnek.
Baleset után betiltott elektromos kerékpárokról, Dubaiban szolgálatba állt új elektromos rendőrautóról, néhány tucat összefirkált Cybertrukról, és szintén elektromos-hajtású, kompként használható szárnyashajókról szól a legfrissebb összefoglaló
- Újabb bejegyzések
- Korábbi bejegyzések