A múlt héten két kínai, elektromos autózásban érdekelt óriásvállalat állapodott meg egymással az akkumulátorcsere-állomások fejlesztéséről, és a rendszer szabványosításáról. Közben a Segway óriási visszahívást rendelet el menet közben összeroskadó, balesetveszélyes rollerei miatt. Az is kiderült, hogy Kaliforniában már több az elektromos autótöltőpont, mint a hagyományos üzemanyagkút-oszlop.
Zöld mobilitás
Az eheti beszámolóba különféle rekordok kerültek, kezdve azzal, hogy az utóbbi évtizedekben sosem volt annyire tiszta London levegője, mint most, ami a városvezetés szennyező autókat sújtó intézkedéseinek köszönhető Kaptunk hírt a világ legerősebb, nem hidraulikus emelőkarjáról, a BYD-tól pedig várható egy bejelentés, az új, 1000 voltos, 1000 kW-os teljesítményű brutális gyorstöltőjük kapcsán.
Valószínűtlen külsejű, de irgalmatlanul erős, önjáró, kétkerekű bányagéptől a vízfelszín felett repülő, utasszállító elektromos hajón át a brutális tempóra képes, őrült villanyrollerig mindenféle furcsa jószág került az eheti összefoglalóba.
Ezen a héten a 100 tonnás, akár hálózatról is üzemeltethető elektromos darutól a segédmotorkerékpáros jogosítvánnyal is vezethető, apró városi kisautótól a furcsa, egykerekű, terepi, elektromos málhásszamárig tart a merítés.
Az elmúlt héten videót láthattunk a világ talán első valóban autóformájú elektromos repülő autójáról, ami annyira valóságos, hogy már előrendelések is vannak rá és a sorozatgyártás is beindul ebben az évben. Közben a Mercedes csak közúton tesztel, de egy más szempontból érdekes megoldást, a szilárdtest akkumulátort. Végül az is kiderül, hogy a Tesla-tulajdonosok is képesek egymás torkának esni, ha nem tudják eldönteni, ki következik a sorban a töltőpontnál. Rajtuk a jövőben egy gyári applikáció segíthet.
Komoly problémát okoznak a tolvajok a Tesla töltőállomásain is, így rafinált megoldással próbálják ellehetetleníteni a kábellopást a márka töltőoszlopainál. Új elektromos haszonjárművek érkeznek 2026-tól a Renault-tól. Végül, egy izgalmas, ha akarom motor, ha akarom motorosszán jellegű jármű került az eheti zöld összefoglalóba.
Ezen a héten kicsiben kezdünk, a Husqvarna elektromos, de izmos fűnyíró robotjával, majd egy igazi elektromos erőművésszel folytatjuk, ami egy kikötőben dolgozik: vasúti kocsikat mozgat és kötöttpályán is képes mozogni. Végül egy alacsony fenntartási költségű, gyerekeket szállító óriás következik, egy villany-iskolabusz.
Ezen a héten két önjáró, elektromos gép is bekerült a válogatásba. Egyikük egy irgalmatlan teljesítményű, mobil töltőállomás, amely a hálózattól távol dolgozó munkagépek energiaellátását képes elvégezni, de a platformra akár olyan kiegészítők is felszerelhetők, amelyekkel a munka is elvégezhető. A másik gépcsoport a repülőtereken dolgozhat kezelőszemélyzet nélkül. Végül pedig egy érdekes rekord is olvasható, amit egy elektromos Porsche ért el.
Ki ne álmodott volna már önjáró talicskáról? Amit nem kell tolni, emelni? A Toro most megcsinálta az akár öt hagyományos talicska kiváltására is alkalmas elektromos, önjáró apró munkagépet. Az építkezésről ugorjunk a hőmezőkre, ahol a Genesis lánctalpas mentőegysége vigyázz majd a biztonságunkra. Akinek még több kaland kell, annak pedig itt a Super Sub villámgyors tengeralattjárója, amivel még a delfineket is simán le lehet hagyni.
Egy norvég autós magazin letesztelte, mekkora a különbség az elektromos autók ígért és valós hatótávja között - meglepő eredmények születtek. Kínában vízre tették a világ legnagyobb autószállító hajóját. Az Egyesült Királyságában a rendőrség lefoglalt egy Tesla Cybertruckot, ami az országban nem közlekedhet közúton. Végül egy elektromos biciklik használatát szigorító szabályozás került a heti összefoglalóba.
A múlt hét kifejezetten elektromos-hajtás hangsúlyos lett, a csendes(ebb) villanyúthengertől, az önjáró, mesterséges intelligenciával megtámogatott fűnyírótraktoron át a hamarosan sorozatgyártásba kerülő, napelemes, roppant jó légellenállású kisautóig találtunk érdekességeket.
A 2025-ös év első zöld összefoglalójába a Traffixon apró, háztájiba való, négykerekű, robotinas, rémesen rosszul fogyó Cybertuck, a már szinte csak elektromos autóban utazó Norvégia és az elektromos bicikliket megregulázó új kaliforniai törvény is belefért.
Véget ért ez az év is, kezdjük az újat az utolsó hét zöld jópofaságaival. Önjáró elektromos bányagép, ami Kanadában dolgozik, és önmaga cseréli a lemerült akkumulátorát frissekre. Brutális, 2000 lóerős ámokfutó furgon. Új Toyota Previa kisbusz jön, hidrogén helyett elektromos hajtással, de várhatóan csak majd egy újabb szilveszter múlva.
Önjáró elektromos-hajtású bőrönd reptéri száguldáshoz, furcsa repülő izékkel versenyzés, sokmilliós akkubontó és visszaeső elektromosautó-piac. Ezekről szól az év utolsó előtti hetének zöld hírösszefoglalója.
Sok autógyártóhoz hasonlóan a Lamborghini sem kapkod már az elektromos átállással, az első teljesen elektromos modelljük is egy év késéssel érkezhet meg. Közben néhány németországi BMW gyárban megújuló és újrahasznosított nyersanyagból készülő gázolajjal töltik fel az új autók tankját. New Yorkban rendszám kerülhet az elektromos kerékpárokra. Egy mókás Toyota robot is bekerült a válogatásba, ami nem autót szerel össze, hanem kosárra dob. Nagyon messziről.
Új, elektromos pápamobiltól az ártalmatlannak kinéző kasztniba faragott bő ezer lóerős hajtásláncon át Teslákba utólag beszerelhető indexkarig és az elektromos postásautókat sirató sajtóig elég széles az eheti zöld merítés.
Ezen a héten a Tesla meghosszabbított töltőkábeléről, egy frissen munkába állt csendes, tiszta, elektromos söprőgépről szól az összefoglaló. Friss hír, hogy a BMW akkumulátorról hidrogénre vált: a regensburgi üzemében lecseréli a már meglévő elektromos targoncáit hidrogén-hajtásúakra. A Porsche pedig belassul, de legalábbis visszavesz az elektromos átállás tempójából.
Csendes, és közúti közlekedésre is alkalmas elektromos krosszmotort mutatott be a Husquarna, Spanyolországban pedig elektromos töltőállomássá alakítottak egy Shell kutat. De került kevésbé hasznos, ellenben roppant szórakoztató elektromos eszköz is a heti összefoglalóba, ez pedig az elektromos szörfdeszka, amivel még állóvízen is nagyot lehet szórakozni.
Mókás, elektromos napelemes robogótól az elektromos repülőn, megfizethető villanyhajón át a lassan fizetős szolgáltatásként is igénybe vehető robotaxiig tart a heti zöldmobilitási merítés.
Ezen a héten brit tudósok kiderítették, hogy az akkumulátoros, hibrid mozdonyokkal olcsóbban fenntartható a vasúti közlekedés, mint sima dízelekkel, kaptunk képeket egy csinos, oldalkocsis villanybicikliről és a Royal Enfield motorgyár új, elektromos modellcsaládjának első példányairól is. Végül a világ leggyorsabb, Tesla alapra épülő rendőrautója is befutott, ami a Los Angeles-i rendőrségen fog nulláról százra két másodperc alatt gyorsulni.
Kerékpárhangsúlyos lett a legfrissebb heti gyűjtés, van benne rendőr elektromos biciklitől a tohonya golfozók mozgásra csábítására alkalmas golf-tricikliig minden. Rossz hírt kapnak a fővárosba ingázó zöld rendszámos autók tulajai, ugyanis a főpolgármester azt tervezi, hogy megvonja tőlük az ingyenes parkolást. Végül egy startup ismét megálmodta, hogy milyen jó lenne egy szabvány a cserélhető akkumulátoroknak.
Louisville az első város, ami a teljes kukásautóflottáját - az igazsághoz hozzátartozik, hogy ez mindössze négy darabot jelent - elektromosra állította át. A Mercedes-Benz elektromos tartálykocsit mutatott be, amit hetente kell csak tölteni, és zöld üzemanyagot szállít az Airbus új helikoptereibe. Végül pedig a környezetkímélő, csendes, zöld harckocsi is itt van a láthatáron, amit a Hyundai Rotem álmodott meg, és 2040 körül lehet belőle valóság.
Elektromos fűnyírótól a hidrogénes bányagépig tart a heti merítés munkagép blokkja, majd érkezik két érdekesség a válságzónából. Az egyik egy napelemes ivóvíz- és elektromosenergia-előállító sziget katasztrófa sújtotta területekre, a másik pedig a híres Kalasnyikov márka elektromos, harci motorkerékpárja.
Elektromos reptéri tűzoltóautóval - amiben biztos, ami biztos, egy óriási dízelmotor is van - és óriási vezetékről táplált bányagéppel lett gazdagabb a világ elektromos munkagépkínálata. De a Tesla is odatette magát két új, egy kisebb és egy nagyobb önvezető járművel. Ezek mellett egy kisebb horderejű, de praktikus újdonság is belefért a heti válogatásba: a napelemes platóborítás, ami akár az elektromos pickup akkumulátorának töltésére is alkalmas.
- Újabb bejegyzések
- Korábbi bejegyzések