Pötty

A magyar úthálózat tele van indokolatlan korlátozó és figyelmeztető táblákkal. Lassan már az egész vidéki úthálózat egy 60-ra korlátozott kátyús vadveszély, ahol előzni tilos, a városokban pedig egyre több az irreális 30-as vagy még lassabb tempót előíró tábla, a helyi lakók által einstandolt terület. Nem nagyon lehet már tudni, melyek azok a táblák, amelyekre tényleg fontos nagyon komolyan odafigyelni.

Ezen a problémán próbál meg segíteni a PÖTTY, amit a közlekedésbiztonság javítására irányuló civil akció keretében ragasztunk ki azokra a táblákra, amiket semmiképp nem kellene figyelmen kívül hagyni. Az Ésszerűbb Közúti Közlekedésért Egyesület PÖTTY-ei természetesen nem hivatalos jelzések; azért merjük kirakni őket mégis, mert veszélyt, biztonsági kockázatot útkezelői oldalról informálisan megerősítve sem jelentenek, tudomásunk szerint explicit módon törvénybe sem ütközik a megjelenésük. Kárt biztosan nem okozunk velük, ellenben talán néhány esetben sikerül balesetet megelőznünk, az utakat egy kicsit biztonságosabbá tennünk a használatukkal.

A SÁRGA PÖTTY a táblaoszlopon azt jelenti, hogy ha nem is pont olyan mértékben, pont azon a helyen, pont úgy, ahogy a tábla jelzi, de valami valós veszély, probléma, rendkívüliség azért mégis van a helyszínen. Sárga pöttyös táblánál extra figyelmet, extra óvatosságot javaslunk a közlekedők számára. Sárga pöttyös sebességkorlátozásnál mindenképpen fontos lassítani normál tempóról, sárga pöttyös figyelmeztető jelzésnél tényleg előfordulhat veszélyes meglepetés.

A PIROS PÖTTY a táblaoszlopon azt jelenti, hogy a táblát érdemes teljesen komolyan venni, pont (vagy minimum) annyira lelassítani, pont ott megállni, pont arra a tényleges veszélyforrásra felkészülni, amit a tábla jelez. Piros pöttyös 60-asnál a 60-nál nagyobb tempó egy újszerű, normális gumis modern személyautóval, száraz úton is rizikós, piros pöttyös Stop-táblánál tényleg veszélyes nem megállni, piros pöttyös Zebra-táblánál tényleg nehéz észrevenni a valóban létező gyalogosokat, piros pöttyös Vadveszély táblánál ténylegesen gyakran mászkálnak az úton állatok, és így tovább.

Nem gondoljuk, hogy ezekkel a matricákkal véglegesen megoldjuk a hazai forgalomszabályozásban iszonyúan elburjánzott táblaerdő problémáját, de legalább arra a néhány évtizedre, amíg sikerül hatósági és/vagy útkezelői oldalról valamiféle józan, racionális szintre visszanyesni a táblarengeteget, segítséget jelent ez a kis akció ahhoz, hogy könnyebb legyen felismerni, hol leselkedik a közlekedőkre tényleges, komoly veszély. A kiragasztott PÖTTY-ökről adatbázist vezetünk, ahol meg lehet nézni, mi indokolja az adott tábla alatt az extra sárga vagy piros jelzést. Természetesen senkinek sem javasoljuk, senkit sem bátorítunk arra, hogy ahol nincs PÖTTY, ott ne is figyeljen a táblákra; mi csak azt mondjuk, hogy ahová odatesszük a piros vagy sárga jelzést, ott mi is biztosan jobban figyelünk a szabályos közlekedésre és kevésbé adunk teret önálló döntéseinknek vezetés vagy akár rollerezés, kerékpározás közben.

Ha úgy gondolod, te is ismersz olyan táblát, amit nem csak szabálytiszteletből, de praktikus okból is komolyan kell venni, jelentsd be ezt nekünk a http://traffix.hu oldalon! Mi pedig igyekszünk minél előbb eljuttatni mindenhová egy-egy PÖTTY-öt, ahol ez segíthet biztonságosabbá tenni a magyar utakat. Előre is köszönjük a tippeket bárhonnan az országból!

Pötty-térkép:

A térkép ITT is megtekinthető.

Pötty? Milyen pötty?

A weboldalon sütiket használunk, hogy kényelmesebb legyen a böngészés. További információ