Ha valakit kézből mobilozáson kapnak Olaszországban, akkor 1000 eurós bírságra is számíthat. (Az olaszok még a jogosítványuk felfüggesztését is megkapják az összeg mellé 1 vagy 2 hét időtartamra a büntetőpontjaik számának megfelelően. A külföldi sofőröket egyelőre nem fenyegeti a bírság mellett az ideiglenes eltiltás, mivel az uniós tagállamokban eltérő a büntetőpontok rendszere.) Az olasz KRESZ (Codice della Strada) a képernyőhasználat következtében elszenvedett halálos közúti balesetek növekvő számára reagál ezzel a drasztikus emeléssel. Fontos tisztázni, hogy ezeket a bírságokat az országot elhagyó külföldiektől utólag akár Magyarországon is behajthatják! Sőt, általában be is hajtják.
A mobilozás nem csak a klasszikus fülhöz tartott telefonálást jelenti, hanem a chatelést és internetezést is. (Kérdéseinket elküldtük az olasz rendőrségnek, hogy ezt hogyan tervezik ellenőrizni – ha válasz érkezik, közzétesszük.)
Az 1000 eurós büntetés rögtön 1400-ra nő ismételt elkövetés esetén, plusz a járművezetéstől való legfeljebb három hónapos eltiltás is járhat ezért. A vezetéstől való eltiltás időtartama megduplázódik, ha a mobiltelefon használója részben felelős egy közlekedési balesetért.
A gyorshajtással kapcsolatos büntetési tételek is megugrottak: a sebességhatár 10 km/h-nál nagyobb túllépése esetén akár közel 700 eurós büntetést is kiróhatnak. Lakott területen belül és egy éven belül kétszer elkövetve ezt akár 880 eurós bírság, valamint a vezetéstől 15-30 napos eltiltás jár.
Olaszországban a megengedett véralkoholszint-határérték vezetés közben 0,5 ezrelék. Aki ennél magasabb értékkel vezet, akár 2000 eurós bírságot és a jogosítvány legfeljebb hat hónapos felfüggesztését kockáztatja. Ha a véralkoholszint 0,8 és 1,5 ezrelék között van, a büntetés duplája jár. 1,5 ezrelék felett már akár hat hónapig terjedő börtönbüntetés is kiszabható.
Ha valaki kábítószer hatása alatt vezet, akár három évre is elvehetik a jogsiját.
Akit rajtakapnak, hogy felügyelet nélkül hagyja háziállatát, hat hónaptól egy évig terjedő vezetési tilalomra számíthat. Ha a magára hagyott háziállat személyi sérüléssel járó balesetet okoz, a felelős személy – külföldi sofőr is – akár hét évig terjedő börtönbüntetéssel is számolhat.
A legnagyobb német autóklub, az ADAC felmérése szerint az új bírságolási szabályok Olaszországot a különösen drága országok közé emelik a közúti közlekedési szabálysértések büntetési tételei alapján.
Az új olasz KRESZ-t a szenátus már novemberben elfogadta, és december 14-én lépett életbe. És még egyszer: a pénzbüntetések a külföldi úthasználókat is érintik. Érdemes tehát figyelni, már csak azért is, mert a különböző helyhatósági kezelésű utakon kirótt bírságokat részben a helyi önkormányzatok által működtetett sebességmérő kamerák felvételei által szedik be a helyi kasszába, aminek szomorú eredménye a teljesen ötletszerűen, sokszor egyértelműen bírságolási céllal megállapított sebességkorlátozás szerte az országban.