Az utóbbi években egyre népszerűbbek az autókra aggatott karácsonyi dekorációk: rénszarvasos díszek, piros orrok, bent pedig karácsonyfa gömbök. Jópofák ezek, de nem biztos, hogy minden megengedett a dekorelemek közül. A legnagyobb német autóklub, az ADAC jogászai arról írtak összefoglalót, hogy mire kell figyelni, ha karácsonyra feldíszítjük az autónkat.
A lényeg, és ez a magyar viszonyokra is átültethető: a karácsonyi dekoráció nem veszélyeztetheti a többi közlekedő biztonságát, nem akadályozhatja a járművezető kilátását és nem takarhatja el a világítást.
Példa: egy rénszarvasagancsot is tartalmazó díszítő szett az oldalablakokon és piros orr az autó elején, a márka logója környékén általában problémamentes – feltéve, hogy nem takarja el a fényszórókat és a rendszámtáblát, és nem jelent veszélyt a gyalogosokra. Autópályán vagy országúton közlekedés előtt azonban a biztonság kedvéért a külső díszítést el kell távolítani. Ellenkező esetben nagy sebességnél leválhatnak a járműről, és veszélyt jelenthetnek az utánunk haladó forgalomra.
A jármű belsejében lévő díszeket (pl. karácsonyfadíszeket) megfelelően rögzíteni kell, hogy azok menet közben ne pottyanjanak le. A tükörre, ahogy semmi mást, ilyen cuccokat se rakjunk: ne korlátozzuk a kilátást!
A fényfüzérek alkalmazása egyértelműen tilos. Az autón csak az előírásoknak megfelelő fényforrások lehetnek. (A budapesti fényflotta, fényvillamos, fénytroli stb. ilyen szempontból kivételesen engedélyezett megoldás...*) A villogó fények nemcsak a járművezetőt, hanem a többi közlekedőt is zavarhatják és irritálhatják.
*A budapesti BKK/BKV-s fényflottával kapcsolatban ezt találtuk: van egy rész a 6/1990. (IV. 12.) KöHÉM rendeletben (a közúti járművek forgalomba helyezésének és forgalomban tartásának műszaki feltételeiről), melybe két évvel ezelőtt került bele, hogy a „közszolgáltatást végző jármű esetében az üzembentartó a járműben az utasok mozgását vagy elhelyezkedését befolyásoló tárgyat, berendezést vagy a jármű külső felületén a típusbizonyítványban, forgalomba helyezési vagy átalakítási engedélyben nem szereplő – alkalmazási vagy jóváhagyási jellel nem rendelkező – berendezést, kiegészítő elemet, ideiglenes berendezést, a jármű közlekedésbiztonsági jellemzőit befolyásoló díszítést – beleértve a jármű reklámmal, kiegészítő fényforrással vagy fóliával történő ellátását – kíván elhelyezni legfeljebb 3 hónap időtartamra, ha a kérelmező igazolja, hogy a közlekedésbiztonsági, környezetvédelmi és közegészségügyi követelmények nem sérülnek”.