Az elmúlt egy-két évben valóságos traffibox-láz terjedt el a hazai önkormányzatok körében; mindenki sebességmérő dobozt telepít! Mivel azonban egy valódi, hitelesített, a rendőrségi VÉDA-rendszerbe bekötött lézeres sebességmérő berendezés nagyon drága, a legtöbb önkormányzat magát a tényleges készüléket nem veszi meg, csak a dobozt teszi le az út mellé. És még ez sem olcsó mulatság: bruttó 5-6 millió forintba kerül az előkészítés, oszlop betonozás, elektromos hálózatra kötés, és persze maga a doboz, ami alkalmas arra, hogy akár tényleg bele is lehessen tenni a kamerát.
Ha viszont csak a doboz álldogál az út mellett, a járművezetők hatékony átverése érdekében nem árt, ha minél inkább úgy néz ki, mintha tényleg lenne is benne mérőberendezés. Ebben a műfajban Magyarországon az eddigi csúcs alighanem a Medirlab nevű cég terméke, a Traffipack, ami még akkor is képes hatásosan eljátszani, hogy élesben bünteti a gyorshajtókat, amikor valójában nincs is benne a rendőrökhöz bekötött rendszerelem. A minap az új BYD SeaLion 7 hazai sajtóbemutatója kapcsán a menetpróbán Pilisszentkereszten futottunk bele (egyébként nem gyorshajtva) egy ilyen dobozba:
Első pillantásra mintha tényleg benne lenne a VÉDA-rendszerbe illeszkedő kamera. De hajoljunk csak közelebb!
Irizáló matricák a lencsék helyén
Még pirosas derengés is van a lyuggatott lemez mögött, az éjszakai képfelvételt segítő infra-LED-ek imitálására
Így néz ki a ténylegesen VÉDA-rendszerbe kötött sebességmérő - mit tesz isten, ez is a Medirlab terméke, a Trafficapture TC-108, Már 1,7 kilométerről képes sebességet mérni, bizonyításra használható felvételt nappal kb. 220, éjjel 100 méteres távolságtól tud készíteni
A Medirlab dobozának kedves szuperképessége, hogy a kamera (vagy álkamera) alatti modul egy zöld, mosolyra húzott, vagy egy piros, sírásra görbülő szájjal egy radaros sebességmérő nem rögzített mérése alapján akkor is ad visszajelzést az autósoknak, motorosoknak, buszvezetőknek, kamionosoknak, ha a büntetőegység nincs a dobozban vagy nem működik.
Egy ilyen áltraffipax egyébként azon ritka átverések közé tartozik, amit kifejezetten kedvelünk! A Traffix.hu oldalt üzemeltető civil szervezetünk, az Ésszerűbb Közúti Közlekedésért Egyesület hivatalos álláspontja szerint a közlekedésbiztonsági szempontból valóban veszélyes helyre telepített, táblával előjelzett fix sebességmérő, akár igazi, akár kamu, kiváló eszköz arra, hogy a járművek sebességét indokolt esetben ténylegesen biztonságos szintre csökkentse. Csak egy dologra kell nagyon figyelni: nehogy véletlenül a sebességmérésből származó bírságok ahhoz a szervezethez kerüljenek, aki a sebességmérést végzi. Pláne ne az önkormányzatokhoz, mert akkor könnyen ugyanúgy elszabadulhat az értelmetlen forgalomlassítás pokla, mint Olaszországban vagy Németországban.