A nők mindössze 42 százaléka értékeli jónak saját éjszakai látását (a férfiak 65 százaléka). Az önértékelés során a nők az éjszakai közúti forgalom zavaró elemeit is lényegesen irritálóbbnak ítélik, mint a férfi közlekedők. Mindez a DA Direkt németországi biztosító által végzett tanulmány eredménye. Ahogy az is, hogy a nők 52 százaléka, míg a férfiak 43 százaléka érzi úgy, hogy a sötétben és nedves úton az útburkolati jelek felmérése erős kihívást jelent. Ez az arány 48-42 százalék a más közlekedők rosszul beállított fényszórói és 32-27 százalék a mérsékelt vagy kikapcsolt közvilágítás okozta nehézségek megítélése esetén.
A tanulmány felteszi a kérdést: ezek az eredmények csak a férfi járművezetők magabiztosságának köszönhetőek? Nem feltétlenül; a nők alacsonyabb önértékelése ebben a témában a jelek szerint nem alaptalan. A City University of New York egyes tudományos kísérleteiben azt találták, hogy a férfiak valóban jobban felismerik a gyenge kontrasztokat és a gyors mozgásokat, mint a nők. Az átlagos hallás terén azonban a nők előnyben vannak a férfiakkal szemben, és érzékenyebben reagálnak a szagokra és az ízingerekre is – írják a kutatók.
Felirat az infografika bal felén magyarra fordítva: A nők rosszabbul látnak éjszaka. (alatta:) Jó éjszakai látás: nők 42%, férfiak 65%. A jobb felén: A nők 52%-a, a férfiak 43%-a nehezen ismeri fel az útburkolati jeleket sötétben és nedves úton.
Ezt az idei DA Direkt vizsgálat további eredményei is alátámasztják. A nappali fényben a figyelemelterelés értékelésében alig mutatkoznak nemspecifikus különbségek. Bizonyos esetekben a nők még koncentráltabbak is: a nők 32 százaléka érzi úgy, hogy a táblák kaotikus erdeje erősen elvonja a figyelmét, míg a férfi vezetők körében ez az arány 35 százalék.
„Alapvetően minden járművezetőnek tisztában kell lennie saját erősségeivel és gyengeségeivel, hogy minimalizálni tudja a balesetek kockázatát. A sofőröknek elegendő szünetet kell tervezniük, és tudatosan kerülniük kell a vezetés közbeni figyelemelterelő eszközöket, például az okostelefonok használatát. A jó látási viszonyok nappal és éjszaka is elengedhetetlenek a biztonságos vezetéshez” – mondja Silvia Künnemann, a DA Direkt gépjármű-biztosítási szakértője.
Azok a járművezetők, akik sötétben nem érzik magukat biztonságban a volánnál, egyszerű intézkedésekkel javíthatják a látási viszonyokat a sötét évszakban. A kívül-belül megtisztított első és hátsó szélvédők és a megfelelő mennyiségű, fagyálló ablaktörlő folyadék biztosítja a tiszta látási viszonyokat. A szélvédő vakítás elleni védelme, az elektrokromatikus tükör vagy a speciális éjszakai szemüvegek szintén jelentősen csökkenthetik a szembejövő illetve követő autók és az utcai lámpák fényszóróinak vakító hatását. Az pedig alapvető fontosságú, hogy az út jó megvilágítása és a szembejövő forgalom kápráztatásának elkerülése érdekében saját fényszóróinkat mindig tisztán kell tartani és helyesen kell beállítani.