Az 1990-es évek elején Kolumbia fővárosa, Bogotá komoly közlekedésbiztonsági problémákkal küzdött: évente 1300-1500 ember vesztette életét közlekedési balesetben. Antanas Mockus, a város újonnan megválasztott polgármestere rendhagyó ötlettel állt elő a helyzet javítására, áll a Telex Észkombájn rovatának cikkében. A korábban matematika- és pszichológiaprofesszorként dolgozó városvezető egészen váratlant léptetett meg: ahelyett, hogy megerősítette volna a meglévő rendőri erőket, Mockus elbocsátott 1800 közlekedési rendőrt, és helyükre bohócjelmezbe öltözött pantomimeseket alkalmazott.
Ez a furcsa kezdeményezés elsőre talán nevetségesnek tűnhetett, de a célja az volt, hogy a közlekedők figyelmét felhívják a szabályokra: a festett arcú figurák néma gesztusokkal és mimikával hívták fel a figyelmet a szabályszegésekre. Például, ha egy motoros nem viselt bukósisakot, megmutatták neki, ha egy sofőr nem kapcsolta be a biztonsági övet, incorrecto feliratú táblát tartottak elé, a zebrán kívül rohanó gyalogosokat pedig kigúnyolták.
A kezdeti 20 fős csapat hamarosan 400 tagú pantomim-alakulattá bővült, akik Bogotá két városrészében felügyelték a rendet. Bármilyen meglepő is, a módszer rendkívül hatékonynak bizonyult. Mockus vezetése alatt a közúti balesetek száma körülbelül a felére csökkent. A pantomimesek ugyan a kétezres évek előtt eltűntek Bogotá utcáiról, sikerük híre azonban gyorsan elterjedt Latin-Amerikában. Később az ötletet átvették Venezuela fővárosában, Caracasban, valamint más nagyvárosokban is.