Kötelező téma iskolakezdéskor, de találtunk egy jónak tűnő németországi kezdeményezést. A www.schulwege.de oldalon a szülők saját tapasztalataikat oszthatják meg az egyes útvonalakról, illetve ugyanitt megtervezhető a lehető legbiztonságosabb útvonal. Mert nem mindig a legrövidebb út a legbiztonságosabb!
600 ezer felhasználó már körülbelül 16 ezer anonimizált bejelentést tett Németország-szerte, melyet a rendszer a rendőrség baleseti adataival egészít ki a gyerekek iskolába járási útvonalának tervezésekor. (Néhány kósza bejelentés már Németországon, sőt Európán kívül is található.)
Az oldalt is működtető HUK-Coburg biztosító egyesület azt tanácsolja az iskolába induló gyerekek szüleinek, hogy velük közötsen tervezzék meg az útvonalat, és azt többször járják végig. Közben el lehet ejteni sok hasznos tippet: el lehet mondani, hogy a gyerek a mozgó forgalomtól kellő távolságban, nagyjából hol is álljon meg a járdaszegélynél, lehet gyakorolni, hogy az úttesten átkelés előtt meglegyen a szemkontaktus a járművezetővel. Fontos, hogy csak valós körülmények között lehet igazán hatásosan gyakorolni, vagyis reggel, az iskolába menet illetve délután onnan hazafelé.
A gyerekeknek komoly kihívás a motorizált közúti közlekedés bonyolultsága, a sebességek és távolságok becslése. Ezért Németországban a gyermekek csak 10 éves koruktól felelhetnek a közúti balesetben harmadik személynek gondatlanul okozott károkért. (Ez tehát azt jelenti, hogy ha egy autós olyan gyermekkel szenved balesetet, aki jogilag nem képes a szabálysértés/bűncselekmény elkövetésére, akkor a vétkességtől függetlenül a járművezető felelősséggel tartozik!) Éppen ezért a járművezetőknek ezért mindig számolniuk kell azzal, hogy a gyermekek nem a közúti szabályok szerint fognak viselkedni. A gyermekre való odafigyelés azt jelenti, hogy óvatosan kell vezetni, az út mindkét oldalát szemmel kell tartani, és mindig készen kell állni a fékezésre. Ez különösen érvényes a forgalomcsillapított zónákban, valamint az óvodák és iskolák előtt.
A HUK-Coburg cikke ennél a pontnál a magyar olvasó számára furcsán, sőt: már-már taszítóan anyagias szemléletre vált - de hát mégiscsak biztosítókról és németekről van szó. Tehát:
Hogy a tíz évnél idősebb gyermekek valóban felelősek-e egy balesetért és annak következményeiért, az ítélőképességüktől függ. A döntő tényező, hogy helyesen tudják-e felmérni saját felelősségüket és cselekedeteik következményeit. Ugyanakkor ez az adott helyzetben az egyéni vétkességtől is függ, valamint attól, hogy egy ilyen korú gyermektől egyáltalán elvárható-e helyes magatartás. Ha a válasz igen, akkor a gyermekeknek is meg kell fizetniük a sértettjük valamennyi felelősségre vonatkozó követelését. Amint a gyermek maga is pénzt keres, fizetnie kell – írja a HUK. Ha a szülők megszegték a felügyeleti kötelezettségüket, akkor őket is fizetésre lehet kötelezni.
fotó: Unsplash