Melegedő napok - egyre több motoros az utakon - növekvő baleseti kockázat. A német Statisztikai Hivatal előzetes adatai szerint 2024-ben közel két százalékkal emelkedett a halálos motorbalesetek száma. Ami különösen aggasztó, hogy a motorosoknál több mint négyszer nagyobb a halálos közlekedési baleset kockázata, mint az autósoknál (100 000 járműre vetítve 10,6 haláleset a 2,34-gyel szemben). A korábbi évek tapasztalatai és a 2023-ig rendelkezésre álló németországi baleseti statisztikák azt mutatják, hogy a motorbalesetek leginkább szép időben és hétvégéken, április és október között fordulnak elő.
A biztonságos szezonkezdés és a balesetkockázat minimalizálása érdekében az ADAC azt javasolja, hogy a téli szünet utáni első útra indulás előtt alaposan ellenőrizzék a motort és gondolják át saját vezetési stílusukat. A kimerítő műszaki ellenőrzés mellett a személyes felkészülés is kulcsfontosságú; nemcsak a motornak, hanem a vezetőnek is jól felkészülten kell vágnia neki a szezonnak.
A motorkerékpár átvizsgálása során a következőkre kell kiemelt figyelmet fordítani:
Tisztítás és szemrevételezés: A motort alaposan meg kell tisztítani, és ellenőrizni kell, hogy nincsenek-e rajta hibák, elöregedett alkatrészek.
Akkumulátor: Ellenőrizni kell az akkumulátor töltöttségi szintjét, és meg kell győződni arról, hogy megfelelően fel van töltve.
Folyadékszintek: Ellenőrizni kell a motorolaj, a fékfolyadék és a hűtőfolyadék szintjét, és szükség esetén utántölteni azokat.
Világítás és elektromosság: ellenőrizni kell a világítási rendszert és az elektromos berendezéseket.
Lánc: A gyártói előírásoknak megfelelően ellenőrizni kell a lánc feszességét és kenését.
Fékek: Ellenőrizni kell a féktárcsák és fékbetétek állapotát, a fékrendszer pontos működését.
Gumiabroncsok: Ellenőrizni kell a gumiabroncsok profilmélységét és légnyomását; ha a profilmélység kevesebb mint 1,6 mm, vagy a gumiabroncsok kora meghaladja a hat évet, akkor ki kell cserélni őket. Az ADAC még legalább 3 milliméteres profilmélységet javasol.
Rövid próbakör segíthet megbizonyosodni arról, hogy minden alkatrész megfelelően működik. A motoros ruházatot is ellenőrizni kell: nincs-e rajta sérülés, megvan-e minden szükséges védőfelszerelés. A tiszta látás érdekében a motoros sisak plexijét is meg kell vizsgálni és megtisztítani, szükség esetén cserélni.
Azon túl, hogy a motor műszaki állapota kifogástalan legyen, a vezető személyes felkészülése is elengedhetetlen. A szezon elején különösen ajánlott a defenzív vezetési stílus, fokozatosan kell visszaszokni a motorozás dinamikájához. Egy vezetéstechnikai tréning nem csak a kezdőknek, hanem a tapasztalt motorosoknak is segíthet felfrissíteni vezetési képességeiket és biztonságosan elkezdeni a szezont.
A motorosok biztonsága szempontjából az autósok felelőssége is kiemelten fontos. Tudatosulnia kell az autósokban, hogy ismét több motoros van az utakon. A motorosoknak pedig tisztában kell lenniük azzal, hogy a forgalomban gyakran nehezebben veszik őket észre, különösen a szezon elején, ami veszélyes helyzetekhez vezethet. A fokozott óvatosság a sávváltáskor, kereszteződésekben és előzéskor szintén hozzájárulhat a balesetek elkerüléséhez.