Kisebb forgalom, alacsonyabb hőmérséklet, kevesebb stressz – ezek a fő okok, amiért többen főleg nyáron inkább éjszaka teszik meg az utakat, különösen a hosszúakat. Ez jó ötlet – írja az olaszországi Corriere della Sera –, de tisztában kell lenni a kockázatokkal, kezdve a korlátozott látási viszonyokkal és a sofőr esetleges fáradtságával.
A kiindulópont az, hogy indulás előtt ellenőrizze a jármű összes lámpáját, tesztelje azokat álló helyzetben, és azonnal cserélje ki a hibás izzókat mind a tompított, mind a távolsági fényszórókban. Talán nyilvánvalónak tűnik, de éjszaka és lakott területen kívül, megfelelően beállított fényszórók nélkül nagy veszélynek van kitéve. Rossz látási viszonyok között, például felhőszakadás esetén, az első ködlámpák használata szintén alapvető fontosságú. A lencsék hatékony tisztításához az olasz lap szerint elegendő lehet vízből és szódabikarbónából álló oldat.
A cikk kiemeli, hogy a látáshoz jó szem(üveg) is kell, de az is előfordulhat, hogy pont az éjszakai vezetés tár fel efféle egészségügyi problémákat – még azoknál is, akik már használnak szemüveget vagy kontaktlencsét. A homályos távolbalátás rövidlátásra, míg a fények körüli fénycsóvák asztigmatizmusra utalhatnak. (Erre természetesen nem az a jó reakció, hogy nem vezetünk éjszaka, hanem hogy elmegyünk a szemészetre.)
Éjjel érdemes lecsavarni a fényerőt az utastérben, a kijelzőket – ha van ilyen lehetőség – éjszakai változatra kapcsolni, hiszen ezek jelentősen javítják a külső látási viszonyokat. Bekapcsolt világítás mellett ugyanis a belső világossághoz alkalmazkodó szem kevésbé érzékennyé válik, és nem tud mindent érzékelni, ami kint történik.
A vezetés közbeni álmosság jelei hirtelen jelentkezhetnek, bárkinél, de különösen azoknál, akik alvási apnoéban, narkolepsziában vagy enyhe álmatlanságban szenvednek. Ha nehéz szemeket, gyakori ásítást vagy a szemdörzsölés szükségességét tapasztaljuk, erősen ajánlott megállni, akár csak néhány percet pihenni, kávét inni, levegőzni, mozogni. Egy zenei lejátszási lista segíti a koncentrációt, és nem vonja el a figyelmet a zeneállomások állandó keresgélésével. Jó ötlet, ha van kéznél rágcsálnivaló és ital (leginkább víz), hogy hidratált és éber maradjon az ember, különösen az út monotonabb szakaszain.
Aztán persze soha ne feledkezzünk a józan észről sem, mert bár igaz, hogy a forgalom kevésbé intenzív, nem szabad túltolni... A sebességet az olasz lap szerint mind a lakott területeken (elsősorban a turisztikai központokban, ahol az éjszakai élet késő éjszakáig tarthat), mind a kevésbé forgalmas utakon (vigyázzunk az állatokra) érdemes 10 km/h-val a megengedett sebesség alá csökkenteni - ezzel a tanáccsal kapcsolatban azért vannak fenntartásaink, ismerve az Európában egyre inkább jellemző, eleve irreális sebességhatárokat.
És ahogyan nappal, úgy éjszaka is – és különösen éjszaka – felejtsük el a képernyők, így a mobiltelefon használatát!