A Tesla jogos (?) ekézései – heti közlekedésbiztonsági összefoglaló

A Tesla tömegesen hívja vissza az autóit az Autopilotnak nevezett rendszer miatt. De mi ez? Miért kell visszahívni? És mit tesz a gyár? Egyúttal a guruló teher-háromszög, a Cybertrackkel kapcsolatban is felmerültek biztonsági aggályok, például a formája miatt.

Már megint az Autopilot: visszahívnak 2 millió Teslát az USA-ban

A Tesla visszahívja szinte az összes, az Egyesült Államokban eladott járművét, több mint 2 milliót, hogy kijavítsa a hibás rendszert, amely állítólag biztosítja, hogy a sofőrök figyeljenek, amikor az Autopilotot használják – írja az amerikai AP News.

A Tesla 2015 októberében vezette be az Autopilot szoftvert, amelyet Elon Musk vezérigazgató mélyreható élményként harangozott be. Egyébként más autógyártók, például a Mercedes-Benz, az Audi és a Volvo már korábban is kínáltak olyan szolgáltatást, ami a fancy tempomatnak felelt meg – az autókat a saját sávjukban és az előtte haladó forgalomtól adott távolságban tartotta. Musknak azonban volt egy újítása: az Autopilot, mint mondta, képes volt önállóan sávot váltani. „Ez elég drasztikusan meg fogja változtatni az emberek felfogását a jövőről” – mondta Musk, miközben figyelmeztetett, hogy a sofőröknek továbbra is figyelniük kell.

60cfc7f473f2c5025eb4dc27d68d65eb

Nyolc évvel később az amerikai autóbiztonsági felügyeletek nyomást gyakoroltak a Teslára, hogy visszahívja majdnem az összes járművét, amelyet az USA-ban értékesített, mert a vezetői felügyeleti rendszer túl hézagos. A javítás szoftverfrissítéssel történik majd, mely több figyelmeztetést és korlátozást tartalmaz arra vonatkozóan, hogy hol működhet a rendszer.

Az AP News összefoglalja azt is, hogyan fejlődött az Autopilot az elmúlt nyolc évben, és miért hívják vissza.

Az Autopilot alapfelszereltségben képes automatikusan kormányozni, gyorsítani és fékezni a sávjában az Autosteer és a Traffic Aware Cruise Control nevű két funkció segítségével. Egy másik szint, a Navigate on Autopilot nevű funkció sávváltásokat javasol, és kiigazításokat végez, hogy a sofőrök ne akadjanak el a lassú forgalom mögött. Az Autosteer funkciót a korlátozottan járható autópályákon való használatra szánják. De van egy másik funkció is, az Autosteer on City Streets. A Tesla-tulajdonosok azt is tesztelik, amit a vállalat „Full Self-Driving” (teljes önvezetés) szoftvernek nevez. Nevük ellenére a vállalat szerint a rendszerek a vezetők segítésére szolgálnak, egyik sem képes önállóan vezetni, és az ember-sofőröknek mindig készen kell állniuk a beavatkozásra.

Mi a probléma? Tanulmányok azt mutatják, hogy ha az emberek egyszer elkezdik használni az automatizált technológiát, hajlamosak túlságosan megbízni benne, és kiesnek a gyakorlatból. Az első halálos áldozattal járó baleset 2016 júniusában történt, amikor egy Tesla Model S egy előtte keresztező nyerges vontató alá hajtott. A Nemzeti Közúti Közlekedésbiztonsági Hivatal (NHTSA) vizsgálatot folytatott, és a sofőrt és a Teslát hibáztatta, amiért nem vették észre a teherautót. A vizsgálatot visszahívás kérése nélkül zárták le, de bírálták a Tesla Autopilot forgalmazásának módját. Aztán egyre több Tesla kezdett el ütközni az autópályákon parkoló mentőautókkal. 2021-ben az NHTSA új vizsgálatot indított, melynek középpontjában 322, a Tesla Autopilotját érintő baleset állt. Legalább 35 Tesla-balesethez küldtek helyszínelőket, melyekben 17 ember vesztette életét.

60cfc7f473f2c5025eb4dc27d68d65eb

December közepén érkezett a hír, hogy a Tesla beleegyezett több mint 2 millió, 2012 óta gyártott jármű visszahívásába. Az NHTSA szerint a Tesla vezetőfelügyeleti rendszere hibás, és „előreláthatóan a rendszer helytelen használatához vezethet”. A Tesla nem értett egyet a megállapítással, de úgy döntött, hogy szoftverfrissítést hajt végre. A rendszert kiegészítik a szembetűnőbb vizuális figyelmeztetésekkel, az Autosteer be- és kikapcsolásának egyszerűsítésével, valamint annak további ellenőrzésével, hogy az Autosteert ellenőrzött bekötőutakon kívül és forgalomirányító eszközökhöz való közeledéskor használják-e a járművet. Bizonyos esetekben korlátozhatja magát a rendszer, hogy hol működhet. A kritikusok szerint a kormánykeréken lévő kezek figyelése nem elegendő, és minden Teslában kameráknak a vezető szemét kellene figyelnie.

Szakértők szerint a Tesla Cybertruck merev szerkezete, éles kialakítása biztonsági aggályokat vet fel

Szintén a héten történt: a Tesla Cybertruck szögletes kialakítása miatt a biztonsági szakértők aggódnak, hogy az elektromos pickup merev, rozsdamentes acélból készült külső váza sérüléseket okozhat a gyalogosoknak és a kerékpárosoknak, valamint kárt tehet az utakon közlekedő más járművekben.

A Reuters – melyet az Indian Times idéz – hat biztonsági szakemberrel és illetékessel beszélt, akik megtekintették a Tesla által közel négy év óta első új járművén végzett töréstesztek videóit, amelyeket a múlt héten webes átadási eseményen mutattak be.

„A nagy probléma az, hogy ha vastag rozsdamentes acél felhasználásával valóban nagyon merevvé teszik a jármű borítását, viszont amikor az emberek beverik a fejüket, az nagyobb kárt fog okozni bennük” – mondta Adrian Lund, az IIHS (Insurance Institute for Highway Safety) korábbi elnöke, akinek a jármű-töréstesztjei ipari szabványnak számítanak.

A Tesla a Cybertruck szerkezeteit dicsérte, amelyek elnyelik az ütközés során fellépő ütközést. Elon Musk, a Tesla vezérigazgatója kedden egy közösségi médiában közzétett bejegyzésében azt mondta, hogy „nagyon biztos benne”, hogy a Cybertruck biztonságosabb lesz az utasok és a gyalogosok számára, mint más teherautók.

A lapos síkokkal és hosszú, egyenes élekkel tervezett jármű vizuálisan is markáns. Ez az első rozsdamentes acélból készült külsővel rendelkező autó az 1985-ös „Vissza a jövőbe” című filmben szereplő DeLorean autó bemutatása óta. Az anyag még a paneleket formázó présgépet is összetörte, mondta Musk, aki a jármű strapabírását dicsérte.

Ezgif.Com Webp To Jpg Converted

A texasi Austinban található gyárban tartott bemutató eseményen a Tesla képviselője elmondta, hogy a hidegen sajtolt, rozsdamentes karosszériaelemeket úgy tervezték, hogy elnyeljék az ütközés során fellépő ütéseket. Az első és a hátsó szerkezetek energiaelnyelő bordákkal rendelkeznek, amelyek segítenek az energia elvezetésében, oldalirányú ütközéskor pedig az ajtó külső felülete viseli az ütközési terhelés nagy részét – közölték. Samer Hamdar, a George Washington Egyetem autóbiztonsági professzora aggodalmának adott hangot a korlátozott „gyűrődési zónák” miatt, de hozzátette, hogy más jellemzők kárpótolhatják ezt. (A gyűrődési zónák az autó olyan részei, amelyek ütközéskor úgy deformálódnak, hogy biztonságosabban elnyelik az ütközés energiáját.)

A szakértői aggodalmak nagy része a Cybertruckon kívül állókra összpontosult. „Ha egy másik autóval összeveszel, te fogsz nyerni” – mondta Musk. David Friedman, az amerikai Nemzeti Közúti Közlekedésbiztonsági Hivatal (NHTSA) korábbi megbízott vezetője leírta, hogy milyen hatása lesz a baleset vesztesére: „Ha egy másik járművel ütközöl, melynek van gyűrődő zónája, és a te autód merevebb, akkor az ő autójuk összenyomódik, a tiéd pedig ellenáll” – mondta. Julia Griswold, a Kaliforniai Egyetem Biztonságos Közlekedéskutató Központjának igazgatója elmondta, hogy „riasztónak” találta a Tesla által közzétett törésteszt-videókat. Szerinte a pickupok nagy tömege és nagy gyorsulásuk veszélyes lehet a nem benne utazók számára.

A Tesla nem árulta el, hogy fogja-e árulni a Cybertruckokat Európában, de a főmérnök decemberben azt nyilatkozta a TopGearnek, hogy a gyalogosok védelmét a külső kitüremkedések korlátozásával is elérni szándékozó uniós biztonsági szabályok megnehezíthetik az itteni eladást. „Reméljük, hogy a Tesla nem hozza ezt a járművet Európába. Egy ilyen méretű, teljesítményű és hatalmas tömegű jármű ütközés esetén halálos lesz a gyalogosok és kerékpárosok számára” – áll a brüsszeli székhelyű nonprofit szervezet, az Európai Közlekedésbiztonsági Tanács közleményében.

Az amerikai szabályozó hatóságok a járműgyártókra támaszkodnak, hogy önellenőrzéssel igazolják a biztonsági előírások betartását. Musk egy Sandy Munro autóipari tanácsadónak adott interjúban nemrég azt mondta, hogy a Cybertruck átment a hatósági ellenőrzésen.

A Cybertruck 60 990 dolláros induló áron nem lesz olyan nagy volumenű jármű, mint a Tesla H Model Y, de Musk elmondta, hogy a Tesla valószínűleg 2025-re eléri az évi nagyjából 250 000 Cybertruck gyártását.

Az első mintegy tucatnyi pickupot december elején bocsátották a vásárlók rendelkezésére.

Képek: Indian Times, Tesla

Nemzeti Együttműködési AlapMiniszterelnökségBGA

A TraffiX működésének finanszírozásában a Nemzeti Együttműködési Alap is közreműködött.

Címkék

választás kapcsolat Ford Ka Brixton Brabus hivatalos Brabusz blog hídpornó Martorell Rudolf Yaris Ford Transit autóreklám autómosó vadász gördeszka Nissan carspotting gólya egyirányú utca Portugália OBB hómaró sofőr röhej Drezda DDR halottaskocsi Waze hókotró 4-es metró kuka FKF traktor túlméretes szerelvény üldözés tetőbox prius 60-as tábla tapolca királynő Trabant kresz-módosítás balesetmegelőzés természetkárosítás olajkút zala megye akadálymentesítés Spanyolország union felelősségbiztosítás NÚSZ nosztalgia segélyhívó downhill természetvédelem hírek kijárási tilalom aluljáró Lánchíd építkezés mixerautó betonmixer mixerkocsi street art libegő MOL Limo trolibusz sorompó alagút 1-es út BKV fedélzeti kamera fénysorompó m3-as autópálya félsorompó kötelező mentők villamos Jaguar felicia pickup diy tűzoltóautó autómegosztó Volán skoda volkswagen vasúti átjáró hülyenév metró BMW motoros bicikli Frankfurt Finnország környezetvédelem kereszteződés kerülő M0 Barkas szlovákia büntetőfékezés embléma vicces elektromos hajó toyota prius kerékbilincs Budakeszi közút dashcam reklám COVID-19 Urban Collëctif ICE opel frontera Isuzu 3-as metró megállás 4-es út sávlezárás főpolgármester videó közlekedés tréler hirdetés matrica mini countryman elektromos bányagép hülye kiírás zene Kanada gyalogos körforgalom Hollandia kaiyun avtoexport kgfb szabály biztosítás közvilágítás kamion Berlin 112 terepjáró járda autópálya autóút busz rendszám M1 Lime dízel Európa 5g M7-es autópálya vasút hoax ZalaZONE online térkép aszfaltfestés felfestés hülyeség hőség győr csákvár varsó elektronikus jegy forgalomcsillapítás légszennyezés dugódíj levegő munkacsoport ellenőrzés közúti ellenőrzés gazdagrét városépítészet koppenhága fiat jegy Gyermekvasút kerékpársáv ergonómia omsz megkülönböztető jelzés bérlet talált tárgyak közösségi matchbox kolodko margit híd autós üldözés 8-as jegybankelnök matolcsy ford f150 modell hódmezővásárhely visual signature c evolution futár ctis jobbra tartás kia niro sportage lakott terület kezdete lakott terület vége genf daru citroen agip oldaltávolság józsefváros traffix dashcam taxi India őz jog m1m7 elektromos motor tűzoltógarázs e-mobilitási tranzíció Bubi kerékpárút utastájékoztatás húsvét kispolszki pötördi szerviz bicske volánbusz köpködés Szentendre szabálytalanság múzeum felesleges tábla útburkolati jel hidrogénautó 8126 renault közbringa tábla éjszaka suzuki autóroncs Budaörs bogár vw örményország relatív gyorshajtás francia mercedes autópálya-pihenő autóipar hibás tábla vezetéstámogatás 30 USA vw bogár Párizs balesetveszély programajánlómúzeum év körforgalma Vecsés baki mirai borgwarner kerékpáros stratégia ceausescu bukkanó vadveszély babakocsi kerekesszék árpád híd innováció elektromos jármű navigáció karlobag kortrijk Svájc felmérés kerékpáros iaa 2024 buszsáv forgalommal szemben Honda mini wales autólopás felelősség felújítás önvezető autó M30 gps kézműves tábla ford focus kár tél mol autómatrica M1-es autópálya zöld IAA tuning Forma-1 Budapest Közút útfelbontás LPG autógáz Jogger tükör heti összefoglaló stoptábla elsőbbség jövőautó rangefinder egészség ugrató mazda 6 mps kerékcsere rumpold mazda burgenland menetrögzítő kamera octavia lakatolás kiss&ride felnikupak járdaszegély ugratás autószállító BYD Atto 3 Ferrari forgalom elől elzárt terület fényhíd szigetelőszalag mx-5 Dacia Logan Taliant Thalia Törökország biciklis elvesztés pótlás ÚME Lakó-pihenő övezet aquaplanning Egyesült Királyság elektromos busz zacskó útdíj állapot Passat lökhárító karosszéria javítás rozsda zil halloween használtautó import használtautó-import kesztyűtartó barkács használtautó-vásárlás felni kifordított kifordított felni münchen 20 homokvihar vihar korrózió kábítószer Kína légzsák utasvédelem rádió retró hangszóró klasszikus Lada zsiguli belgium várandósság hólánc fenntartható mobilitás új autó kamaz Honda E:ny1 la motorhiba olajfüst olajfogyasztás euro-norma Vito Mercedes Vito emelkedő beláthatatlan útszakasz nissan ariya orosz autó várakozás hóember lakópark autógyár fejlesztés infrastruktúra klíma irányjelző betegség pszichológia UAZ közterület autó Magyar Közút kreatív roncs retro Dakar dugattyú hidrogénbusz Vision Zero cserbenhagyás Audi LED fekvőrendőr horvátország karbantartás büntetőpont tankolás biztonsági öv karácsony homok sebességhatár teherautó veszélyes helyzet mikromobilitás alkohol bor hannover biztonság Toyota téli gumi autonóm autózás útépítés statisztika párásodás zebra Budapest motor e-roller agresszió Ausztrália repülőtér útfelújítás gyerekek tesla kresz tábla lakat elektromos kamion alkatrész művészet traffix érdekesség fizetőkapu logó vicc közlekedési morál törésteszt poén dohányzás az autóban alto suzuki alto figyelmetlen Baja smart lakótelep hagyomány 40-es tábla történelem facebook golf fáradtság napelemes autó iskola lightyear teszt sainz alonso omoda madrid elon musk Babboe gázolás elhagyatott szabálytalan Tanuló tanulóvezető T matrica tanulóautó friss jogsi jogosítványszerzés dugó feketedoboz szalagkorlát elektromos hajó elektromosautó kapubejáró foci futball sportpálya kerítés swift napelem teherbicikli biciklisáv töltés kutya fantomcég dobós cég vandalizmus szerbia GTI hamisítás alvázszám visszaélés szár záróvonal vezetésre alkalmasság követési távolság elalvás régi autó kijelző villanybicikli Csehország prizma Opel CD lemez nyári gumi id.7 volkswagen id.7 Opel Astra szigorítás izzó lámpa izzókészlet Autobahn jogosítvány meghibásodás ai megfigyelés plakát intertraffic olajteknő lerobban ramcatch korlát sx4 suzuki sx4 felirat plakett katalizátor utazás műszaki hiba besorolás sávelfogyás poller terelőoszlop intertraffic 2024 villanyautó olcsó ingyen ingyen közlekedés használt autó temető főút műszaki műszaki vizsga tégla körút hungária csúcsforgalom BYD veszély mixer nyár elkobzás Dolphin infotainment RATP figyelmeztető jelzés különlegesség Nagy-Britannia brit mini túra 2024 Párizsi Autószalon elektromos munkagép segítségnyújtás fényszóró gyermekülés oktatás kínai autó teherbringa bem rakpart Svédország szélvédő zajvédő fal gyalogátkelő lengyelország ADAC szélvédőcsere suzuki swift rendőrautó superb skoda superb szellőző fizikai gomb gomb vezetéstechnika vezetéstechnikai tréning képzés vezetéstechnikai képzés konnektoros hibrid figyelem Ausztria elektromos autó 30-as tábla TT TTS példamutatás BYD Seal U új kresz barcelona leállósáv kresz2024 oldalszél horrorszerelvény munkagép zenélő út motorosok Rosenbauer forgalomirányítás gyorshajtás asszisztens jég baleset gumiabroncs Komatsu papucs mezítláb rakomány üzemanyag mobilozás láthatóság continental SUV bukósisak Asfinag Japán látási viszonyok fizető parkolás elektromos bicikli zöld rendszám komp csepel-sziget lórév adony proace hilux érintőképernyő elektromos robogó agymotor benzinkút képernyő kukásautó THK figyelmetlen sofőr kamera sávváltás hibrid 37-es út antric cargobicikli casco strabag úthiba akció körgyűrű drón Olaszország motorkerékpár 70-es tábla mesterséges intelligencia gck up and charge induktív töltés európai autóipar Tang Seal U Yangwang U8 előzés kerékpár nyilvános töltő vinci autoroutes párizs 2024 időskor figyelmetlenség robogó m1-m7 ételfutár cargo kerékpár teherkerékpár roller Franciaország mobiltelefon hatótáv SeaLion 7 mozdony sebesség amerika sebességkorlátozás ferihegy pihenőhely M35 M44 hidrogén USPS Cobra motorozás kresz 2024 phev magyarország traffibox repülő autó dekor bírság világítás elektromos kerékpár rendőrség plug-in hibrid dunaharaszti stop-tábla kanyarodó fűútvonal Norvégia stressz figyelemelterelés téli felkészülés úthenger fűnyíró ideiglenes útburkolati jel elakadás újbuda tömegközlekedés torlódás Magyar Autóklub ORFK talicska tengeralattjáró BKK traffipack traffipax önjáró akkumulátor Porsche Guinness rekord gyorsforgalmi út buszmegálló mobiliti szolnok töltő e-autó pilisvörösvár 10-es út Liebherr Regent megállni tilos brit-szigetek ötlet halálos baleset közlekedési lámpa medence klór parkolás renault fluence kresz ajánlott sebesség pötty korlátozás túlkorlátozás zsákutca Bodmér behajtani tilos humor ing fiat panda panda raid másnaposság ittas vezetés büntetés bűncselekmény németország közlekedésbiztonság

Legutóbbi bejegyzések

Archívum

A weboldalon sütiket használunk, hogy kényelmesebb legyen a böngészés. További információ