Kilométerenként megismételt, mindig egy kilométerre szóló korlátozás a 4-esen úthibák miatt

Probléma leírása

A 4-es út Szolnok megyei szakaszán kilométerenként át játssza azt a játékot az útkezelő a közlekedőkkel, hogy egy kilométerre 70 km/h-s korlátozást tábláz ki az úton, amit minden kilométeren újra meghosszabbít. Mivel az úthibák nem komolyak (nem komolyabbak, mint bármelyik random kelet-magyarországi úton), a repetitív korlátozás hamar elveszíti hatását. A járművezetők természetesen le se tojják egy idő után az egészet, a kamionok is mennek 90-nel békésen. Úgy gondoljuk, az ilyen táblázási gyakorlat vészesen csökkenti a közlekedők szabályozási rendszerbe vetett bizalmát, a szabálykövetést.

Helyszín

Karcag, József Nádor út 2, 5300 Magyarország

Megoldási javaslat

Az indokolatlan túlkorlátozás megszüntetése, kötelező 70-es sebességkorlát helyett az útkezelő véleménye szerint indokolt mértékű sebességhatár Ajánlott sebesség táblával jelzése, az úthibák kitáblázása figyelmeztető táblával csak a valóban indokolt helyeken vagy szakaszokon, pontos távolságmegjelöléssel.

Események

2024.10.04.
Magyar Közútnak elküldtük.
2024.11.08.
Rákérdezünk a Magyar Közútnál, hogy van-e fejlemény.
2024.11.14.
Hosszú levélben válaszolt a Magyar Közút. A lényeg: rossz az út minősége, ezért kell lassítani itt.

A levél lényegi része: "Társaságunk a minden évben előre meghatározott központi, állami költségvetési forrásait az üzemeltetési és fenntartási feladatokra használhatja fel a 31 ezer kilométeres, országos közúthálózaton. Vagyis a rendelkezésünkre álló források erejéig az országos közúthálózaton a lokális vagy nagyfelületű javítási munkákat végezhetjük el. Ezen beavatkozásokon túlmutató, teljes körű felújítási munkák külön hazai vagy európai uniós forrásokból valósulhatnak meg. A felújítási munkákra vonatkozóan javaslatokat tehetünk, a beruházásokat pedig külön erre a célra indított programokon keresztül, az illetékes szaktárca elrendelés alapján és az ahhoz szükséges források biztosítását követően indíthatjuk el.

A levelében hivatkozott 4. számú főút 160+000 – 163+560 km szelvények közötti szakaszán bevezetett 70 km/h-s sebességkorlátozás 2022-ben lépett érvénybe a leromlott burkolatállapot miatt, valamint szem előtt tartva a közlekedésbiztonságot a balesetveszélyes helyzetek mérséklése érdekében. A jelzett szakaszon kialakult burkolathibák megszüntetése az út felújításával lenne orvosolható, de sajnos jelenleg a 4. számú főút egyik Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei szakasza sem szerepel útfelújítási programban. Társaságunk folyamatosan keresi a lehetőségeket a leromlott állapotú útszakaszok teljeskörű felújítására, hiszen ilyen beruházásokat csak külön elrendelés és a megvalósításhoz szükséges plusz költségvetési vagy európai uniós források biztosítása esetén indíthat el. Azonban tavaly több, még el nem indult felújítási projekt is felfüggesztésre került a megváltozott gazdasági környezet miatt, így jelenleg továbbra is lokális javítási munkákra, azaz kátyúzásra van lehetőségünk az úthálózaton.

A balesetveszélyes, azonnali beavatkozást igénylő kátyúkat az észlelés, bejelentés után azonnal javítjuk, amennyiben egy forgalomra veszélyes kátyút nem tudunk egyből javítani, ideiglenesen táblázással jelezzük az úthibát a közlekedőknek, hogy időben figyelmeztethessük őket a megváltozott útviszonyokra és az utazáskomfortot érintő esetleges negatív változásokra. Ha lehetőség adódik az útburkolat felújítására, megtesszük a szükséges lépéseket, addig is társaságunk mindent elkövet annak érdekében, hogy a biztonságos közlekedés feltételeit biztosítsa."

Nemzeti Együttműködési AlapMiniszterelnökségBGA

A TraffiX működésének finanszírozásában a Nemzeti Együttműködési Alap is közreműködött.

A weboldalon sütiket használunk, hogy kényelmesebb legyen a böngészés. További információ