Akadályozó kanyarodás

Probléma leírása

A helyszín a Mexikói út - Kerepesi úti kereszteződés. A Mogyoródi út felől érkezve a Mexikói úton, egy jobbra és egy balra kanyarodó sáv áll rendelkezésre. Az itt érkezők egy jelentős része a Pongrác út felé szeretné folytatni útját. Ezt szabályosan a jobbra kanyarodó sávból teheti meg, a Kerepesin a legbelső sávba sorolva. Emiatt a reggeli és délutáni csúcsforgalomban a jobbra kanyarodó sávban általában jóval hosszabb a sor, mint a balra kanyarodóban. A kereszteződés áteresztőképessége kicsi, ráadásul mire itt zöld lesz, addig a Pongrác úti kanyarodósáv eléggé feltelítődik a Fogarasi úti és az Örs felől érkező autókkal. Így aki arra akar menni, kénytelen a belső, egyenesen haladó sávba sorolni, majd onnan bekérezkedni a kanyarodóba. Ellenben sokan etikátlanul végig előzik a sort a balra kanyarodó sávban, amikor zöldet kapnak, egy elegáns mozdulattal, bekanyarodnak jobbra, végképp betelítve a Pongrác kanyarodósávot, elvéve még az esélyét is annak, hogy aki szabályosan akar eljárni normálisan besorolhasson. Esetleg bekérezkedhet elé, aztán vagy beengedi, vagy nem. De olyat is láttam már, hogy a Pongrác kanyarodó annyira megtelt, hogy már ott sem tudott elkanyarodni jobbra, így a legnagyobb nyugalomban feltartotta a mögötte érkezőt, aki szabályosan ment volna balra. Szerintem ez több szempontból problémás: 1. Aki a szabályokat akarja követni időveszteséget szenved. 2. A bekérezkedők feltartják a Kerepesi forgalmát a Hungária út felé, míg valaki nagy kegyesen beengedi őket. 3. Aki nem ismerős a környéken, meglepheti ez a fajta "ügyeskedés", baleset forrása is lehet. Szerintem ráadásul bekanyarodni jobbra, egy balra kanyarodó sávból nem etikus viselkedés.

Helyszín

Budapest, Mexikói út 1, 1142 Magyarország

Megoldási javaslat

Kamerák elhelyezése. rendőri jelenlét, pontos felmérése a kereszteződésnek és az alapján a lehetséges átalakítás.

Események

  • 2018.11.20. - Bejelentve a Budapest Közútnak.18ERK0042754
Bejelentett zavaró