Az elektromos rollerek terjedése a közlekedésbiztonság szempontjából egyre nagyobb kihívásokat jelent – éppen ezért ez a mikromobilitási eszköz áll a Biztonság hete programsorozat középpontjában (szeptember 16-22.). Az eszközök egyszerű használata és gyorsasága sokak számára vonzó, de ugyanilyen mértékben növeli a balesetek kockázatát is. A statisztikák szerint az e-rolleresek gyakrabban okoznak balesetet, mint ahányszor áldozatokká válnak. Konkrétan kétszer annyi esetben okozók, mint áldozatok! Ennek oka a szabályok figyelmen kívül hagyása, a túl nagy tempó valamint a védőfelszerelések mellőzése.
Az e-rollerek használói gyakran nincsenek tisztában az alapvető közlekedési szabályokkal, ami komoly veszélyeket rejt magában. Mivel ezeket az eszközöket leginkább nem autókra szabott infrastruktúrán használják, hanem gyakran osztoznak a gyalogosokkal a járdákon, a szabálytalan közlekedés különösen veszélyes. Sok baleset azért következik be, mert a rollerezők nem megfelelően kezelik az adott forgalmi helyzetet, vagy az adott lehetőségekhez képest túl gyorsan haladnak.
A védőfelszerelés, például a bukósisak használata az e-rolleresek körében nem elterjedt, ami hozzájárul a súlyosabb sérülések nagyobb számához. (Persze a védőfelszerelés csak a rollerest védi, a vele konfliktusba kerülő gyalogosokat nem!) Továbbá az e-rollereket vezetők gyakran figyelmetlenek, ami növeli a gyalogosokkal történő ütközések kockázatát. Az utóbbi években több kampány indult annak érdekében, hogy felhívják a figyelmet a biztonságos rollerezés fontosságára (legalábbis a rendezvény szervezői ezt állítják, de mi aktív e-rolleresként nem igazán tudunk felidézni ilyen emlékeket), de a szabályozások még mindig hiányosak.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetemen az eseménysorozatot beharangozó sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a balesetek megelőzése érdekében szükséges lenne szigorítani a közlekedési szabályokat, például a rollerek maximális sebességének korlátozásával, valamint külön infrastruktúrát kellene-lehetne biztosítani számukra. Emellett az oktatás is kiemelt szerepet játszhat a közlekedésbiztonság javításában: a felhasználóknak jobban meg kell ismerniük a közlekedési szabályokat és a veszélyforrásokat. Az elektromos rollerek nagy potenciállal bírnak a városi közlekedésben, de csak akkor válhatnak fenntartható és biztonságos megoldássá, ha megfelelő keretek között használják őket.
Egyesületünk cinikus, felelőtlen és kötekedő véleménye szerint nagyon jó ha vannak efféle rendezvények, miután az erős oktatás (már általános iskolától kezdve), a fenntartható szabályozás és az észszerű, megfelelő helyekre, időszakokra koncentráló ellenőrzési rendszer már kialakult. Persze ez munkaigényesebb és költségesebb dolog, mint beszélni a problémáról.